• ERASMUS+

          •  

            W dniach 02-13 października 2023 roku dzięki projektowi Erasmus+ uczestniczyłam w kursie językowym na Malcie. Zajęcia odbywały się w szkole ETI w St. Julians w niewielkich międzynarodowych grupach. Pobyt w szkole umożliwił mi nie tylko rozwinięcie swoich kompetencji językowych, ale również poznanie nowych ludzi, zwiedzenie Malty oraz poznanie jej historii i kultury.  Odwiedziłam wiele urokliwych miejsc, które na długo pozostaną w mojej pamięci. Valetta - stolica Malty, Mdina, urokliwe zatoki i plaże, wyspy Gozo i Comino to miejsca warte poznania.

            Pobyt na Malcie to piękne i cenne doświadczenie.

            Małgorzata Dworniczak

          • MALTA ERASMUS+ 2023

          • W dniach 02.10. do 13.10.2023 r. wzięłam udział w dwutygodniowym kursie językowym General English Course w European School of English na Malcie. Olbrzymim atutem uczestnictwa w kursie językowym na Malcie było to, iż nauka języka odbywała się w jego "naturalnym środowisku" w oderwaniu od codzienności. Dzięki temu rozwinęłam swoje umiejętności i nabrałam większej swobody komunikacji językowej.

            Wyjazd na długo pozostanie w mojej pamięci, ponieważ była to okazja do poznania ludzi różnych narodowości i kultur oraz poznania historii, architektury, zabytków i uroków pięknych krajobrazów nadmorskich.

            Angelika Rozpara

          • ERASMUS+

          • Dublin 2023 – ERASMUS+
                     W dniach 02.10.-13.10.2023 r. w ramach programu Erasmus+ jako nauczyciel, zatrudniony w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Obornikach Śląskich, uczestniczyłem w dwutygodniowym kursie językowym o nazwie Intensive English Course na poziomie B2. Szkolenie to odbyło się w Europejskiej Szkole Twin English Centre mieszczącej się w Dublinie w Irlandii.

                    W czasie pobytu miałem okazję podnieść własne kompetencje z języka angielskiego w celu osobistego oraz zawodowego rozwoju. Szkolenie, w którym brałem udział  w ramach mobilności zostało tak zorganizowane i zaplanowane, aby odpowiadało założeniom projektu. Test oraz krótka rozmowa zakwalifikowały uczestników do poszczególnych grup odpowiadających określonemu poziomowi językowemu. Zajęcia w szkole językowej odbywały się od poniedziałku do piątku wyłącznie w języku angielskim. Obejmowały 21 godzin lekcyjnych w ciągu tygodnia. Na zakończenie kursu otrzymałem certyfikat jego ukończenia.
                     Kurs ten pozwolił mi rozwinąć umiejętności językowe ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności komunikacyjnych. Ważnym aspektem było doskonalenie znajomości słownictwa, wymowy i gramatyki. Uczestnictwo w kursie przede wszystkim było doskonałą okazją do przełamania bariery językowej w kontaktach interpersonalnych. Zajęcia przebiegały w bardzo sympatycznej atmosferze, prowadzący dokładali wszelkich starań, aby stworzone grupy międzynarodowe rozwijały także swoje zainteresowania i pasje.

            Wycieczki, które odbywały się po zajęciach pozwoliły mi poznać historię, zabytki oraz architekturę miasta Dublin.
                     Podsumowując, kurs językowy w Irlandii okazał się być dla mnie niezwykle cennym doświadczeniem, umożliwił mi rozwój kompetencji językowych, przyczynił się do zwiększenia poczucia pewności siebie i uwierzenia w to, że mogę i potrafię porozumiewać się w języku angielskim z ludźmi różnych narodowości i kultur.

                          Z wyrazami wdzięczności ks. Marek Sumara SDS

            Certyfikat ukończenia kursu

          • MOJE WSPOMNIENIA Z MALTY – ERASMUS+’ 2023

          •  

            W dniach 02.10. - 08.10.2023 r. w ramach programu Erasmus+ jako nauczycielka, zatrudniona w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Obornikach Śląskich,  uczestniczyłam w dwutygodniowym kursie językowym o nazwie General English Course na poziomie A1, przy czym tygodniowy czas nauki języka angielskiego wynosił 30 godzin. Szkolenie to odbyło się w Europejskiej Szkole Języka Angielskiego ESE mieszczącej się w ETI Malta – Executive Training Institute w St. Julian’s na Malcie. W czasie mojego pobytu w tejże szkole miałam możliwość podnoszenia własnych kompetencji z języka angielskiego w celu osobistego oraz zawodowego rozwoju.

            Szkolenie w ramach mobilności zostało tak zorganizowane i zaplanowane, aby odpowiadało założeniom projektu. Kurs językowy dla nauczycieli doskonalących umiejętności komunikacyjne rozpoczął się testem klasyfikacyjnym. Na podstawie wyników przydzielono uczestników do poszczególnych grup odpowiadających określonemu poziomowi językowemu. Zajęcia w szkole językowej odbywały się od poniedziałku do piątku wyłącznie w języku angielskim. Obejmowało 30 godzin w ciągu pięciu dni nauki, po sześć godzin dziennie z 2 przerwami na lunch i było podzielone na dwie części: naukę gramatyki oraz konwersacje. Na zakończenie kursu otrzymałam certyfikat jego ukończenia.

            Kurs ten pozwolił mi rozwinąć umiejętności językowe ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności komunikacyjnych. Ważnym aspektem było doskonalenie znajomości słownictwa, wymowy i gramatyki. Uczestnictwo w kursie było doskonałą okazją do przełamywania bariery językowej w kontaktach interpersonalnych oraz wymiany doświadczeń zawodowych. Nauczyciele z różnych krajów dyskutowali i wymieniali się informacjami na temat funkcjonowania systemów oświatowych w krajach europejskich oraz omawiali zagadnienia związane z kulturoznawstwem. Zajęcia przebiegały w bardzo miłej atmosferze, prowadzący dokładali wszelkich starań, by były atrakcyjne i na wysokim poziomie merytorycznym.  Warto też podkreślić, że osoby prowadzące kursy były dużym wsparciem dla nauczycieli, chętnie im pomagali. Kursy językowe na Malcie to przede wszystkim intensywna praca w obszarze płynności, komunikacji oraz w podnoszeniu kompetencji językowych nauczycieli.

            Po odbyciu zajęć,  każdego dnia, w tym również w weekendy, wraz z koleżankami, wyruszałyśmy na wycieczki w celu  zwiedzania niezwykle urokliwych i zabytkowych miejsc na Malcie, m.in. stolicy Valletty, miasta Rabat, „Miasta Ciszy” – Mdiny, wyspy Gozo, Comino i wielu innych przepięknych miejsc. Wycieczki umożliwiły poznanie historii, zabytków i architektury tego niezwykle osobliwego państwa.

            Podsumowując, kurs językowy na Malcie okazał się być dla mnie niezwykle cennym doświadczeniem, umożliwił mi rozwój kompetencji językowych, przyczynił się do zwiększenia poczucia pewności siebie i uwierzenia w to, że mogę i potrafię porozumiewać się w języku angielskim z Europejczykami na Malcie - ludźmi różnych narodowości, o odmiennej kulturze, sposobie bycia, ubierania się… Ponadto kurs ten dał mi szansę zdobycia wiedzy językowej oraz wiedzy dotyczącej niezwykłej historii, a także teraźniejszości Malty, będącej ojczyzną wielokulturowego społeczeństwa, krajem rozwiniętym o bardzo wysokim wskaźniku rozwoju społecznego, dobrej jakości życia oraz wysokim wskaźniku zadowolenia z życia, będącej członkiem Unii Europejskiej oraz kilkunastu organizacji międzynarodowych. Na Malcie miałam poczucie bezpieczeństwa w miejscach publicznych i komfortu bycia oczekiwanym przez mieszkańców - mile widzianym - gościem, mogłam korzystać z wielu ogólnie dostępnych udogodnień komunikacyjnych, bez przeszkód przemieszczając się i podróżując po tej pięknej wyspie (wyspach!), w pełni czując się dumną, niezależną Europejką. Na pewno swoje nabyte umiejętności porozumiewania się w języku angielskim będę wykorzystywać w mojej pracy oraz przyszłych podróżach (nie tylko) europejskich.

                          Z wyrazami wdzięczności
            Jolanta Masiuda

          • ERASMUS+

          • W ramach programu Erasmus+ w dniach 17.07.2023 – 28.07.2023 uczestniczyłam w kursie języka angielskiego - General English Intensive.  Kurs odbył się na Cyprze w Limassol w Szkole Bayswater Cyprus. W małej międzynarodowej grupie miałam możliwość doskonalenia swoich umiejętności językowych i poznania nowych i ciekawych ludzi. Popołudniami po wykładach jeździłam wraz z przyjaciółmi na  wycieczki, dzięki którym poznałam historię i tradycje Cypryjczyków. Polecam tą formę nauki, gdyż daje nam ona możliwość konwersacji czyli użycia języka w praktyce. Jestem bardzo zadowolona, że mogłam tam być.

            Ewa Fast

        • PASOWANIE NA UCZNIA
          • PASOWANIE NA UCZNIA

          •         W piątek 20 października w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w W Obornikach Śląskich miało miejsce ważne wydarzenie, czyli pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Uroczysty apel rozpoczął się o godzinie 9.00 w sali sportowej. Mieliśmy przyjemność obejrzenia ciekawego przedstawienia przygotowanego przez dzieci pod kierunkiem swoich pań. Kolejnym punktem programu było złożenie ślubowania oraz symboliczne pasowanie na uczniów dokonane przez Panią dyrektor - Martę Michalkiewicz.

            Gratulujemy pierwszoklasistom, że od dzisiaj wszyscy jesteście już pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. Życzymy Wam radości, dobrych ocen, sukcesów i wielu przyjaciół.

            Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji tego dnia.

            Opr. Marlena Krupa

             

          • TYDZIEŃ UCZNIOWSKIEJ SUPERMOCY

          • Od 16 do 20 października w naszej szkole po raz kolejny organizowaliśmy Tydzień Uczniowskiej Super Mocy pod hasłem "Zostań królem/królową swojego czasu". Na zajęciach etycznych przygotowywaliśmy plan na cały tydzień tego wydarzenia. Na długich przerwach były rozdawane tabele nawyków i koła życia. Uczniowie mogli wypełniać je przez cały tydzień i sprawdzić jakie mają nawyki i w jaki sposób spędzają swój wolny czas. Na godzinach wychowawczych snuliśmy marzenia i plany co będziemy robić za 5, 10, 15 lat. Prowadzone były zabawy dla klas 1-3, bo maluchy powinny spędzać dużo czasu na zabawie. Klasy młodsze się świetnie bawiły. A my sprawdziliśmy się w roli liderów działań. Tydzień był bardzo udany i pełen wrażeń. Na zajęciach etycznych nauczyliśmy się przygotowywać i prezentować prezentacje metodą pecha kucha. Okazało się, że 7 slajdów i 3,5 minuty jest wystarczające żeby się bliżej poznać. 

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

            grupa etyczna

        • WYCIECZKA DO SZKÓŁKI LEŚNEJ W JARACH
          • WYCIECZKA DO SZKÓŁKI LEŚNEJ W JARACH

          •           W czwartek - 12 października br. klasy trzecie pojechały na wycieczkę do Jar. Tematem wycieczki były warstwy lasu. Mogliśmy się im przyjrzeć z bliska. Po przyjeździe do szkółki przywitał nas pan leśniczy razem ze swoim pieskiem Felkiem. Leśniczy pokazał nam nowo zasadzone drzewka, które jak urosną zostaną przesadzone do dużego lasu. W lesie widzieliśmy: brzozy, kasztanowiec jadalny, dęby, sosny. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się warstwom lasu: ściółce, widzieliśmy runo leśne, podszyt i korony drzew. W trakcie wycieczki było ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Mogliśmy też spróbować pieczonych kasztanów. Podczas pobytu w szkółce był również czas na zabawę. Bawiliśmy się w szałasie zrobionym z patyków oraz w berka. Później leśniczy zabrał nas na krótką wycieczkę, podczas której pokazał nam różne gatunki ptaków: sowę, grubodzioba, sikorkę bogatkę. Widzieliśmy też różne rodzaje budek lęgowych. Podziwialiśmy duże mrowisko, w którym pracowały mrówki. Pod koniec pobytu w Jarach zaczął kropić deszcz. Z wycieczki wracaliśmy autokarem. Podróż minęła nam bardzo szybko. Zmęczeni, ale też bardzo zadowoleni wróciliśmy do Obornik.

                                                                                                                           Ola Czekańska kl. 3a

             

                      W czwartek - 12 października br. o godz. 8.30 klasy 3a i 3b udały się na wycieczkę do Szkółki leśnej w Jarach. Pan leśniczy z otwartymi rękoma i z uśmiechem na twarzy powitał nas w szkółce. W altanie zostawiliśmy swoje rzeczy i poszliśmy do lasu. W lesie pan leśniczy pokazał nam jak sadzą drzewka, a po dwóch latach wykopują je i wsadzają do lasu. Następnie zobaczyliśmy duże mrowisko. Później weszliśmy w głąb lasu, gdzie pan pokazał nam warstwy lasu. Od dołu jest ściółka leśna, następnie runo leśne, podszyt i korony drzew. Gdy wróciliśmy z małej lekcji przyrody to upiekliśmy kiełbaski i pianki. Później był czas na zabawę z pieskiem oraz budowanie szałasu z gałęzi. Mimo różnej pogody – raz słońce raz deszcz, wycieczka była bardzo udana i z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do szkoły.

                                                                                  Julia Hliwa, Oliwia Miodek, Maja Nowak kl. 3a

             

                      12 października byliśmy na wycieczce w Szkółce Leśnej w Jarach razem z klasą 3b. Pan leśniczy opowiadał nam o warstwach lasu: ściółce, runie, podszycie i koronach drzew. Pokazywał nam różne gatunki ptaków i ich domy. Oglądaliśmy także pole z małymi sadzonkami różnych drzewek. Jedliśmy pyszne kiełbaski z ogniska i bułki. Pod koniec wycieczki zaczęło padać, więc musieliśmy przerwać zabawę i schować się do altanki. Wycieczka bardzo mi się podobała i mile ją wspominam.

                                                                                                                     Igor Jażdżewski kl. 3a

        • "BEZPIECZNIE NA WSI MAMY - UPADKOM ZAPOBIEGAMY"
          • "BEZPIECZNIE NA WSI MAMY - UPADKOM ZAPOBIEGAMY"

          • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Trzebnicy informuje o uruchomieniu kolejnego, piątego już losowania hulajnóg dla dzieci, które rozwiążą i prześlą do Centrali KRUS certyfikat potwierdzający ukończenie kursu e-learningowego pt. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy” wraz z formularzem zgłoszeniowym. Działanie to ma na celu popularyzowanie wspomnianego wyżej szkolenia wśród najmłodszych mieszkańców wsi. Skierowane jest do dzieci urodzonych w latach 2009- 2017, których rodzic/opiekun jest ubezpieczony w KRUS.

            Nagrody rzeczowe (hulajnogi) przewidziano dla 50 osób wylosowanych spośród tych, które wyślą pocztą tradycyjna lub elektroniczną do 6 listopada 2023 r. wymagane dokumenty i spełnią wymogi formalne.

            Kurs dostępny jest na stronie  www.prewencja.krus.gov.pl

            Zgłoszenia w formie elektronicznej można przesyłać na adres hulajnogi@krus.gov.pl (rozmiar wiadomości nie powinien przekroczyć 8 MB).

            Serdecznie zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia.

            Plakat kursu e-learning 2023

            Zasady losowania hulajnog dla dzieci 2023

          • ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

          • Dzieci ze świetlicy szkolnej uczciły Święto Edukacji Narodowej składając życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Były również z kwiatami u Gospodarzy naszej szkoły.

        • DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
          • DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • W piątek 07.10.2023 w naszej szkole nauczyciele zespołu matematycznego zorganizowali dla uczniów dzień z tabliczką mnożenia. Tego dnia uczyliśmy się matematyki "na wesoło". Były quizy, zagadki, zgadywanki. Uczniowie nawet przygotowali gry, w których uwzględnili działania matematyczne.

        • WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS 4
          • WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS 4

          • 06 października klasy 4a i 4b wyruszyły na pieszą wycieczkę do Kuraszkowa. Tego dnia pogoda nam dopisywała i dobre nastroje również. Głównym celem naszej wycieczki była "Papugarnia" , w której obserwowaliśmy warunki życia kolorowych ptaków. Ptaki bardzo się ucieszyły na nasz widok, jadły nam z ręki, dawały buziaka i obgryzały świecące elementy naszego ubioru. Na miejscu karmiliśmy również stado królików. Na koniec imprezy zjedliśmy kiełbaskę z ogniska i wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły. Tego dnia przeszliśmy pieszo 14 kilometrów, ale wcale Nas to nie zmęczyło.

            Karolina Mrozińska

          • PROGRAM ERASMUS+

          •  

            Dzięki Programowi Erasmus+ miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w kursie języka angielskiego.

            Odbywał się on od 21 sierpnia 2023 do 1 września 2023 na Malcie w miejscowości ST. Juliens.

            Swoje umiejętności językowe doskonaliłam w niewielkiej międzynarodowej grupie, z rodowitą Maltanką Moirą Tabone. Moja nauczycielka to wspaniała osoba, dbająca o przełamywanie barier językowych i inspirująca do dalszej nauki.

            Wyjazd obfitował  w liczne wycieczki, rejsy statkiem i promem oraz piesze wędrówki po Malcie i Gozo. Nie zabrakło też wypoczynku na plażach i kąpieli morskich.

            To był piękny czas, który na długo pozostanie w mojej pamięci.

            Ewa Ślęzak

            "Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach AKCJI MOBILNOŚĆ KADRY EDUKACJI SZKOLNEJ PROGRAMU ERASMUS+"

          • DZIEŃ CHŁOPAKA

          • Wszystkiego najpiękniejszego dla najfajniejszych chłopaków ze świetlicy szkolnej z okazji Dnia Chłopaka.

            nauczyciele świetlicy

        • PROJEKT „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”
          • PROJEKT „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”

          •  

            28.09.2023 roku  nasza szkoła po raz kolejny realizowała projekt „Bezpieczna droga do szkoły”.
            W tym dniu nasi najmłodsi Milusińscy spotkali się z Panią Policjantką oraz gościem specjalnym – Panem Mrówką.

            Celem projektu jest wspieranie bezpieczeństwa dzieci wszędzie tam, gdzie są one uczestnikami ruchu drogowego. Natomiast kluczowym elementem akcji - popularyzacja wiedzy na temat konieczności noszenia elementów odblaskowych, które sprawiają, że każdy z nas jest lepiej widoczny na drodze. Wszystkie zasady w sposób profesjonalny wytłumaczyła naszym uczniom Pani Dzielnicowa. Następnie do akcji wkroczył Pan Mrówka, który zadbał o aktywność dzieci, bawiąc się z nimi na szkolnym boisku. Nasi goście obdarowali dzieci prezentami – balonami, breloczkami, odblaskami oraz słodkościami.

            Na koniec nasze dzieci wraz z Paniami Wychowawczyniami, Panią Policjantką oraz Panem Mrówką przystąpiły do egzaminu na bezpiecznego uczestnika w ruchu drogowym, podczas którego musiały przejść test praktyczny. Wszyscy zdali go śpiewająco!

            Zapraszamy do szkolnej galerii, gdzie można zobaczyć zdjęcia z tego wydarzenia.

            Koordynatorki projektu:

            Katarzyna Wawrzyniak –pedagog
            Aleksandra Łoboda – psycholog

             

        • DZIEŃ JĘZYKÓW EUROPEJSKICH
          • DZIEŃ JĘZYKÓW EUROPEJSKICH

          • We wtorek 26 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Europejskich.

            Uczniowie klas pierwszych i drugich kolorowali flagi wybranych państw, w klasach trzecich i czwartych na lekcjach języka angielskiego dzieci śpiewały piosenkę „Hello, Buenos Dias” i nauczyły się powitań w wybranych językach, trzecioklasiści wykonali także plakaty przedstawiające symbole państw.

            Klasy piąte i szóste opracowały obrazkowe słowniki wielojęzyczne, a także dyskutowały na temat ważności uczenia się języków obcych, a także o różnorodności kulturowej. Siódmo i ósmoklasiści rywalizowali w quizach online oraz słuchali piosenek w wykonaniu artystów śpiewających w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim oraz włoskim.

            Kilkoro uczniów udzieliło krótkiego wywiadu wypowiadając się na temat swoich zainteresowań.

             Atmosfera była bardzo pozytywna, uczniowie chętnie wykonywali swoje zadania, doskonale się przy tym bawiąc i ucząc. Poniżej zamieszczamy link z nagraniami i zdjęciami z przebiegu dnia.

             

            Nauczycielki języka angielskiego

             

            Relacja z DJE